Neboli by to však kozmetické firmy, aby nepátrali po spôsobe, ako tvorbu kolagénu znova podporiť. Niektoré uvádzajú, že ich produkty obsahujú prirodzený kolagén a vďaka špeciálnemu zloženiu séra, či krému, sa dostane do pleti a zvnútra pracuje na jej vyhladení a zvýšení pružnosti. Experti sú však skeptickí.
„Zatiaľ nejestvujú dôkazy o tom, že by bol krém schopný prestúpiť pokožkou až do takej hĺbky, kde sa tvorí kolagén. Samotný kolagén má príliš veľké molekuly, ktoré kožnou bariérou neprejdú, takže zostáva na povrchu pleti a časom sa zmyje alebo zotrie,“
Existuje niekoľko spoločností, ktoré predávajú Mikronizovaný kolagén, ktorého molekuly sú dostatočne malé aby sa vstrebali do pokožky, ale je nepravdepodobné, že tieto mikro molekuly sú akýmkoľvek spôsobom použiteľné v kožných bunkách. Je tiež veľmi pravdepodobné, že akýkoľvek druh kolagénu, ktorý penetruje do pokožky je napadnutý imunitným systémom ako cudzie teleso. Buď sposobí alergickú reakciu alebo je jednoducho zničený bielymi krvinkami.
Vaše telo môže tvoriť kolagén len z toho, čo zjete. Poskytnite bunkám ten najlepší materiál a výroba kolagénu naberie vyššie obrátky.
Nanešťastie, kolagén má nepriateľov = čas, silné slnečné svetlo, horúčava a voľné radikály
Kolagén je väzivový glykoprotein, je hlavnou súčasťou tkanivového pojiva. Dodává pokožke pevnosť a elasticitu. Pri postupnom starnutí se rozpustný kolagén mení na nerozpustný. Kolagén degeneruje a jeho schopnost viazať vodu prudko klesá.
Slovo kolagén pochádza z gréckeho jazyka:
cola – lepidlo a genno – rodiť. „Lepidlorodný“ – táto definícia charakterizuje v plnej miere funkciu kolagénu. Je to bielkovina, ktorá „lepí“, „spája“ bunkové prvky, formuje z nich tkanivá i orgány.
Kolagén je najdôležitejšou bielkovinou v organizme, pretože tvorí 30 % celkovej hmoty ľudských bielkovín a 70% hmoty bielkovín kože.
U žien po 25 rokoch veku sa tvorba kolagénu začne znižovat a vo vyššom veku sa úplne zastaví. Vznikajú vrásky, celulitída, suchá pokožka, strácanie lesku nechtov a vlasov, začína sa neodvratný proces starnutia. Môžete ho ale spomaliť
8 spôsobov ako zvýšiť prirodzene tvorbu kolagénu
1. vitamíny
Zvýšiť príjem vitamínu C, ktorý je kľúčový v produkcii kolagénu. Guajavy, pomaranče, paprika, jahody, brokolica, karfiol, paradajky a kapusta sú všetky veľké zdroje vitamínu c. skúste jesť tieto potraviny surové, pretože teplo má tendenciu zničiť vitamín C. Dva ďalšie vitamíny, ktoré sú dôležité pre tvorbu kolagénu sú vitamíny B a E. Jedzte veľa zelenej listovej zeleniny, brokolicu, karfiol, fazuľu,pšeničné klíčky, semená a orechy.
Zaraďte B komplex a vitamín E.
2. fytoestrogény
Ako ženy starnú, prirodzená produkcia estrogénu klesá. Estrogén je kritický pre udržiavanie kolagénu. Mnohé rastlinné potraviny obsahujú fytoestrogény, ktoré nahradia účinky estrogénu. Nahradením prírodzeného estrogénu tieto fytoestrogény, môžu spomaliť prirodzenú stratu kolagénu. Potraviny s vysokým obsahom fytoestrogénov sú sójové bôby a výrobky z nich, otruby, hrach, fazuľa pinto, ľanové semienko, lucerna a kel.
3. želatína
Želatína je bielkovinový produkt, ktorý je súčasť želé. Želatína je aj látka, ktorá sa tvorí na vrchu uvareného mäsa po vychladnutí.Pridať želatínu do svojho jedálnička pomôže vášmu telu obnoviť a obnoviť kolagén v tele.
4. katechín
Zelený čaj a biely čaj sa vždy odporúčaju ako anti-age nápoje, kvôli zlúčeninam obsiahnutými v nich. Biely čaj je skvelý pre zabránenie rozkladu kolagénu pretože obsahuje enzýmy bohaté na fenolové kyseliny, ktoré sú známe pre svoju schopnosť chrániť tkanivo. Zelený čaj, samozrejme, má veľké množstvo katechínu, ktorrý je silným antioxidantom. Dokáže neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť pokožku
5. luteín
Luteín je ďalší silný antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom, ktoré majú tendenciu viesť k zníženiu kolagénu. Pričom odporúčaný denný príjem tohto antioxidantu (približne 10 mg) pomôže zvýšiť pružnosť pleti tým, že zvyšuje produkciu kolagénu. Zelená listová zelenina ako je kel a špenát sú obzvlášť vhodným zdrojom luteínu
6. omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny sú známe pre ich schopnosť udržať pokožku pevnú a pružnú. Najlepšie zdroje týchto mastných kyselín sú ryby (makrely, tuniak,losos,treska) a olej ľanového semienka.Ak sa rozhodnete využiť olej ľanových semienok užívajte 1 polievkovú lyžicu oleja dvakrát každý deň.
7. organická srvátka
Srvátka je proteín,ktorý sa ukázalo je veľmi účinný pri zvyšovaní produkcie kolagénu v tele. Nezabudnite používať organické srvátky, pretože tieto výrobky neobsahujú chemikálie, ktoré môžu byť prítomné v niektorých komerčných dostupných srvátkových produktoch
8. L-arginín
L-arginín je aminokyselina, ktorá je dôležitá pri tvorbe bielkovín a pri podpore produkcii kolagénu v koži. Táto aminokyselina má viac prekvapivo až zázračné účinky. Pomáha pri hojení rán a iných poškodeniach kože. Podľa výskumov, sezamové semená, šošovica, celé zrná, morské plody, špenát a spirulina sú všetky ideálne zdroje z L-arginínu.
9. kolagénové peptidy
Prispievajú k obnove kolagénu, zvyšujú elasticitu pokožky a zmierňujú prejavy celulitídy. Tieto peptidy a mnoho iných účinných látok na obnovu kolagénu obsahuje SKINBOOSTER.