Prečo by vás vôbec mala nadmerná pigmentácia zaujímať? No minimálne preto, že vás tmavé škvrny na pleti robia opticky staršie! Dokonca staršie, než robia bežné vrásky a jemné linky.
Hyperpigmentácia alebo nadmerná pigmentácia, starecké, slnečné alebo pečeňové škvrny, melazma – to je niekoľko označení jedného a toho istého – tmavých škvŕn, ktoré sa objavujú na pleti. Farebný tón pleti ani farba kože nehrá úlohu, v tomto je hyperpigmentácia úplne rovnocenná, objaviť sa môže skrátka u každého.
Hyperpigmentáciu má na svedomí UV žiarenie, ktoré stimuluje pigmentové bunky melanocyty v epidermis k produkcii kožného farbiva melanínu. Vďaka produkcii melanínu sa pleť stmavuje a áno, my sa opaľujeme. Lenže keď je produkcia melanínu nadmerná a opakovaná, môže dôjsť k tomu, že tmavé škvrny na našej pleti už zostanú. A tak vzniká hyperpigmentácia.
Najviac problematické je to, že väčšina tmavých škvŕn, ktoré sa na pleti objavia, začalo vznikať napríklad už pred dvadsiatimi rokmi. Zvyčajne totiž trvá minimálne desať rokov, aby sa poškodenie pleti slnečným žiarením prejavilo v podobe permanentných tmavých fľakov na koži. A každé ďalšie osvietenie UV žiarením ich ešte stmavuje a zhoršuje.
Medzi hlavné oblasti, kde sa nevzhľadné škvrny vyskytujú, patria ramená, ruky, krk, chrbát a tvár. Samozrejme, niektoré ďalšie faktory, ako je vek a genetika tiež zohrávajú úlohu pri tvorbe týchto škvŕn. Ďalšími faktormi, ktoré môžu zhoršiť problém, sú nedostatok vitamínov a stres.
Príčiny tvorby pigmentových škvŕn
1, Vek. Vo vyššom veku vznikajú pigmentácie – tzv. starecké škvrny v dôsledku oslabenej funkcie pečene.
2, Tehotenstvo. Počas tehotenstva vzniká nepravidelná pigmentácia na čele, tvári a na nose, čo je spôsobené zvýšenou hladinou hormónu, ktorý stimuluje pigmentové bunky k tvorbe melanínu alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných hormónov- estrogénov a progesteronu. Tieto zmeny môžu vzniknúť aj počas kojenia, užívania substitučnej hormonálnej terapie, antikoncepcie.
3, Hormonálna antikoncepcia. Pri používaní hormonálnej antikoncepcie sa často objavujú tmavé škvrny na tvári. Pravdepodobne ide o zvýšenú hladinu estrogénov a progesteronu obsiahnutých v antikoncepčných tabletkách.
4, Poranenia pleti. Rovnako tak môže nadmerná pigmentácia prameniť z poranenia pleti. Predstavte si, keď si “dorýpete” pupienok. Často po ňom zostane červeno-hnedá jazvička, ktorá nie a nie zmiznúť, aj keď sa ju snažíte poriadne vyživiť vitamínom E. Ale viete, prečo nezmizne? Pretože to nie je jazvička po akné, ale pozápalová hyperpigmentácia, ktorá sa objavuje na pleti v mieste poškodenia či zápalu …
4, Lieky a antibiotiká. Na tvorbe pigmentových škvŕn sa môžu podieľať aj niektoré lieky ako antibiotiká. Čítajte príbalové letáky ak sa opaľujete a zároveň užívate lieky.
5, Zlá látkova výmena pri ochoreniech pečene a obličiek.
6, Nadmerné opaľovanie
Ako sa zbaviť stareckých a slnečných škvŕn?
1, Vitamín C
Céčko patrí medzi jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov, ktorý navyše pomáha bieliť nežiadúce pigmentové škvrny na pokožke. Účinky na pleť má ako pri užívaní ako doplnok stravy, taktiež pri kozmetickom použití. Pri užívaní vitamínu C vnútorne sa postupne dočkáte svetlejšej a rozžiarenejšej pleti. Vitamín C posilňuje aj prirodzenú obranyschopnosť organizmu a tiež pomáha pleti sa brániť proti nepriaznivým podmienkam. Zaraďte preto do svojej stravy dostatok citrusov a ďalších plodov bohatých na vitamín C, ako sú napríklad rakytník, šípky, ríbezle alebo kiwi.
AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ SÉRUM S VITAMÍNOM C. AKÁ KONCENTRÁCIA JE PRE VÁS VHODNÁ?
Zvýšte účinnosť vašej každodennej starostlivosti o pleť proti starnutiu a spoznajte preukázateľné výhody maximálnej sily 20 % vitamínu C – zlatého štandardu v dermatológii. NOVINKU EXUVIANCE AF Vitamín C20 v kapsulovej forme. Sérum sa ľahko rozotiera a vaša pleť bude jednotnejšia.
2, Ovocné kyseliny
Ovocné kyseliny fungujú trošku inak. Pôsobia totiž ako kyseliny, rozleptajú horné vrstvy pokožky a odstraňujú tú najvrchnejšiu vrstvu kože. Tak umožňujú, aby rýchlejšie narástla koža nová, krajšia, jemnejšia a zjednotenejšia. Medzi najčastejšie používané ovocné kyseliny v kozmetike patria napríklad tie z ananásu, papáje alebo kiwi. Tieto ovocné kyseliny, čiže enzýmy narušujú vrstvy kože a v podstate pôsobia ako slabší chemický peeling. Okrem ovocných kyselín sa v kozmetike užíva napríklad aj kyselina mliečna alebo salicylová. Ovocné kyseliny majú aj svoje obmedzenia. Napríklad citlivá pleť na ne môže zle reagovať, kyseliny totiž v podstate odstraňujú ochrannú prirodzenú bariéru pleti, ktorú má citlivá pokožka už tak dosť slabú. Suchú a dehydratovanú pleť zase ovocné kyseliny často ešte viac vysušujú a dehydrujú. Pre mastnú a problematickú pokožku sú ale väčšinou veľmi prínosné, bojujú totiž proti nedokonalostiam a tiež zjednocujú tón pleti.
3, Med
Med je taká malá bomba. S pleťou vie zázraky. Že to neviete? To by ste ale mali. Med má antibakteriálne účinky, pôsobí tak proti pupienkom a ozdravuje problematickú pleť. Med aj vyživuje, takže je vhodný pre suchú a dehydratovanú pleť, ktorú normalizuje. Med naviac tiež upokojuje, takže ho využije aj citlivá a podráždená pleť. A pri pravidelnom dlhodobom používaní dokáže med regenerovať jazvy aj postupne zosvetľovať tmavé pigmentové škvrny.
Dalšie tipy
1, Cmar, kyselina mliečna v cmare môže pomôcť efektívne eliminovať slnečné škvrny. Jednoducho naneste niekoľko kvapiek cmaru na miesta postihnuté pigmentáciou a po 20 minútach umyte.
2, Citrón je považovaný za prírodné bielidlo. Použite ho na oblasti s výskytom hnedých škvŕn, umyte kožu po 20 minútach. Pokračujte v tomto potupe po dobu niekoľkých týždňov.
3, Aloe Vera. Všetci vieme o liečivých vlastnostiach aloe vera. Naneste gél na postihnutú oblasť a umyte po 30 minútach.
4, Ricínový olej hojí pokožku. Jemne masírujte oblasť týmto olejpom s výskytom škvŕn a umyte ho po niekoľkých hodinách. To je účinný spôsob, ako sa vysporiadať s hnedými škvrnami na koži.
5, Santalové drevo. Prášok zo santalového dreva môže byť použitý ako pleťová maska na škvrny. Zmiešajte pár kvapiek mlieka a prášku, použite túto pastu na škvrny.
6, Jablčný ocot robí zázraky so zosvetľovaním pokožky. Zmiešajte lyžicu vody na lyžicu jablčného octu a pridajte niekoľko kvapiek medu. Naneste zmes na škvrny. Po 3-4 minútach zmyte.
7, Píling z hnedého cukru a citrónovej šťavy. Po pätnástich minútach uvidíte, že pokožka bude o niečo belšia. Prípadne si namiešajte hustejšiu kašu zo sódy bikarbóny a vody. Natrite na škvrny a nechajte pôsobiť maximálne 15 minút. Ak zacítite, že koža trochu štípe a mierne sčervenie, neľakajte sa. Je to dočasná reakcia. Samozrejme, aj tu platí, všetko s mierou!
U dermatológa a u kozmetičky
Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať nasledovnými liečebnými metódami:
- bieliace krémy
- chemický peeling
- intenzívne pulzné svetlo -IPL
- mikrofrakčný resurfacing pomocou CO2 lasera
U kozmetičky alebo u dermatológa skúste bielaci krém s obsahom hydrochinónu, kyseliny kójovej alebo polyhydroxykyseliny. Skvelé je aj intenzívne pulzné svetlo. Pigmentové bunky bezprostredne po zásahu stmavnú a v priebehu troch alebo štyroch týždňov postupne vymiznú. Zákrok trvá niekoľko minút a musí sa zopakovať.